Mini PC są małe i ultrakompaktowe. Komputery wielkości dłoni można postawić na każdym biurku. Z odpowiednim sprzętem możesz wiele osiągnąć. Ale jeśli idziesz na zbyt wiele kompromisów, masz problem.
Jeśli przestrzeń jest ograniczona nie tylko pod, ale i na biurku, nieporęczny komputer nie wchodzi w grę. Oczywiście są laptopy lub komputery typu „wszystko w jednym”, o których wiadomo, że mają zintegrowany ekran. Ale jest trzecia, czasem tańsza alternatywa: mini PC. Te komputery są tak małe, że mogą stanąć nawet na najmniejszym biurku. Nie ma ustalonej definicji minikomputerów. Uzgodniliśmy, że używamy tej nazwy dla komputerów o wielkości dłoni.
Ogólnie rzecz biorąc, mały rozmiar wyznacza naturalne ograniczenia wydajności. W zależności od wyposażenia mogą wykonywać znacznie więcej niż tylko zadania biurowe.
Większość producentów minikomputerów, instaluje lutowane procesory mobilne, które są również używane w notebookach i zużywają do 45 watów mocy. W tańszych mini PC są przeważnie „małe” procesory z atomowymi rdzeniami Intela, z których niektóre są również sprzedawane jako Pentium lub Celeron.
Są one wolniejsze niż „duże” rdzenie Intela w procesorach Core i działają też bardziej ekonomicznie. Różnicę w wydajności można nieco zmniejszyć, wybierając jeden z czterema zamiast dwóch rdzeni obliczeniowych w swoim Mini. Jeśli zainstalowany jest procesor Core, do typowych zadań biurowych wystarczą dwa rdzenie.
W przypadku minikomputerów liczy się nie tylko procesor.
Wydajność urządzenia zależy od jeszcze większej liczby czynników. Procesor jest, że tak powiem, silnikiem komputera. W zestawie znajduje się również pamięć stała i robocza oraz jednostka graficzna.
Nawet przy normalnych zadaniach na komputerze te komponenty określają, czy jest to płynne, czy niestabilne. Jeśli pójdziesz na kompromis we wszystkich tych czynnikach, nawet najprostsze aplikacje nie będą już płynnie działały.
Rekomendacje to: co najmniej osiem GB pamięci roboczej RAM, aby mały komputer dobrze poradził sobie z kilkoma uruchomionymi jednocześnie aplikacjami. Ponadto pamięć masowa SSD zamiast dysku twardego HDD, ponieważ dostęp do niej jest szybszy. Ma to znaczący wpływ na wydajność komputera i może mieć duże znaczenie w codziennym życiu.
Ze względu na swój rozmiar, większość mini-PC nie ma dodatkowej karty graficznej – zamiast tego używa układu graficznego zintegrowanego z procesorem. W przypadku normalnych zastosowań, takich jak praca nad tekstem lub surfowanie po Internecie, jest to wystarczające, jak mówi tester produktu. Ale jeśli chcesz edytować zdjęcia lub filmy, wolisz używać mini z dodatkową kartą graficzną.
Brak miejsca na dyski w mini PC
Na małych komputerach zwykle nie ma miejsca na napęd na płyty CD i DVD. W czasach, gdy muzyka, filmy czy oprogramowanie pochodzą prosto z internetu, i tak są zbędne. A jeśli w pewnym momencie okaże się, że potrzebujesz pilnie zdigitalizować swoją kolekcję płyt CD , możesz łatwo podłączyć dysk zewnętrzny przez USB.
Szczególną uwagę należy zwrócić na połączenia: przyszłościowe urządzenia powinny mieć kilka portów USB-C. Ma to sens, jeśli jeden lub dwa starsze porty USB są nadal dostępne, dzięki czemu starsze urządzenia można również podłączyć bez problemów i istnieje również co najmniej jeden port HDMI dla monitora.
PC-sticky i komputery typu „wszystko w jednym”
Pendrive’y zajmują jeszcze więcej miejsca niż mini-PC. W kieszonkowych rozmiarach obiecują wystarczającą wydajność do surfowania lub aplikacji biurowych. W przypadku małych wtyczek często nie jest to możliwe.
A komputery typu „wszystko w jednym”? Dzięki komputerowi wbudowanemu w monitor pozostawiają jeszcze więcej wolnego miejsca na biurku, ale często kosztują trochę więcej niż mini PC i monitor. A laptop jest często droższy, ale nie oferuje ergonomii w większości regulowanego monitora i klawiatury, którą można dowolnie ustawiać, jak w przypadku mini PC
Dobry monitor jest nadal dobry po pięciu latach, podczas gdy komputer staje się wolniejszy lub nie może już spełniać wymagań. Urządzenie w jednym urządzeniu, jak również z notebookami, jest trudniejsze lub znacznie droższe.